מידע כללי על ארה"ב

מידע כללי על ארה"ב

מידע כללי על ארה"ב

ארה"ב היא פדרציה ורפובליקה-חוקתית המורכבת מ-50 מדינות וממחוז פדרלי. המדינה שוכנת ברובה במרכז יבשת אמריקה הצפונית, שבה נמצאות 48 מהמדינות וכן מחוז קולומביה שבו נמצאת העיר ווישינגטון, בירת המדינה. ארה"ב גובלת בקנדה בצפון ובמקסיקו בדרום. מדינת אלסקה שוכנת בצפון-מערב הישבת, קנדה מזרחית לה ורוסיה נמצאת בצד מערב, מעבר למיצר ברינג. המדינה ה-50 היא הוואי השוכנת באוקיינוס השקט.

פוליטיקה וממשל

ארה"ב היא דמוקרטיה נשיאותית פדרלית, שתמנהלת על פי חוקה שהתקבלה בשנת 1789. הנשיא נבחר בבחירות כלליות, בשיטה סבוכה שבה האזרחים בכל מדינה מצביעים לנציגי המדינה בחבר האלקטורים. הקונגרס האמריקאי הוא הרשות המחוקקת והוא מורכב משני בתים שחבריהם נבחרים בבחירות אישיות. בית הנבחרים שבו לכל מדינה יש ייצוג פרופורציונלי לאוכלוסייתה, והסנאט שבו כל מדינה מקבלת ייצוג של שני סנטורים.

משנבחר הנשיא, ועד סוף תקופת כהונתו, הוא אינו זקוק לאמון מצד רוב הקונגרס. אמנם הקונגרס רשאי להעבירו מכהונתו על ידי תהליך מיוחד של העמדה לדין על ייסוד האשמה בבגידה, קבלת שוחד, או פשעים ועבירות חמורות אחרות, אך עד היום לא הועבר אף נשיא אחד של ארה"ב מכהונתו. הנשיא ה-17 אנדרו ג'ונסון, היה הכי קרוב.

סמכויות הנשיא רחבות מאוד ומתפשטות על כל תחום הרשות המבצעת. בארה"ב אין ממשלה לפי המתכונת המקובלת, רוצה לומר גוף קיבוצי של שרים, אשר מחליט ברוב קולות. הקבינט מורכב ממזכירי מחלקות הממשל הפדרלי ובנוסף מורכב גם מחטיבות אדמינסטרטיביות מיוחדות.

בראש הרשות השופטת נמצא בית המשפט העליון של ארה"ב שלו יכולת ביקורת שיפוטית, כלומר, הסמכות לבטל חוקים העומדים בסתירה לעקרונות החוקה. מתחת לבית המשפט העליון ישנה היררכיה של בתי משפט פדרלים לערעורים ובתי משפט מחוזיים פדרלים ומתחתם מערכות משפט של המדינות השונות. כמו רבות מארצות העולם ששורשיהן בממלכת בריטניה נהוגה בארה"ב שיטת המשפט המקובל.

כלכלה

הכלכלה של ארה"ב היא כלכלה מעורבת, מבוססת קפיטליזם, גדולה ומפותחת, עשירה באוצרות טבע ורוב שטחיה פוריים. המטבע של ארה"ב הוא הדולר האמריקני והוא ידוע בסימן $. על פי קרן המטבע הבינלאומית התוצר המקומי גולמי של ארה"ב עומד על יותר  מ14 טריליון דולר, המהווה כ-20% מהתמ"ג העולמי, שני רק לתמ"ג הכולל של מדינות האיחוד האירופי. המדינה ממוקמת במקום השמיני בעולם ביחס של תמ"ג נומיאלי לנפש ובמקום הרביעי בעולם ביחס  של תמ"ג לנפש במונחי כוח קנייה. ארה"ב היא היבואנית הגדולה ביותר  של סחורות ושירותים, והיצואנית  השנייה בגודלה. שותפותיה העיקריות למסחר הן: קנדה, סין, מקסיקו, יפן, והאיחוד האירופי.

אקלים

בחוף המזרחי ממוצע הגשמים הוא בין 760 ל-1270 מ"מ לשנה, והם יורדים ברוב חודשי השנה. הקיץ חם עם הרבה שמש, הטמפרטורה הממוצעת היא 27-32 מעלות צלזיוס. בדרום, במיוחד בפלורידה, חם כל השנה, ובקיץ אפילו הביל.

באלסקה ממוצע הגשמים הוא כ-100 ו-2000 בדרום. האקלים הוא טונדרה תת-קוטבית. הטמפרטורה הממוצעת בחורף כ-מינוס 18 מעלות צלזיוס, ובקיץ 5-10 מעלות צלזיוס.

במרכז לא יותר מ-800 מ"מ גשם בממוצע שנתי, והגשמים מרוכזים בחודשים ינואר-יוני. בחלק הצפוני עשוי להיות קר מאוד בחורף, ובדרום חם מאוד בקיץ. עד מינוס 46 מעלות צלזיוס (צפון דקוטה) ועד פלוס 46 מעלות צלזיוס בקיץ (טקסס).

בדרום מערב יבש וחם, עם פחות מ-250 מ"מ גשם לשנה. האוויר היבש נשאר צח גם בקיץ, בערבים קריר. הערפלים והגשמים באים בדרך כלל בחודשי ינואר פברואר. טמפרטורות של מתחת לאפס קיימות רק בהרים הגבוהים. בהרים אקלים יבשים, ושמש במרבית חודשי השנה. הטמפרטורות הן מ-46 מעלות בשקע קליפורניה ועד מינוס 55 מעלות בחורף ביילוסטון. שלגי ההרים הגבוהים יורדים בחודשים אוקטובר-מרץ, ונותרים על הקרעקע עד מאי-יוני.

צפון מערב- הוא החלק הרטוב של ארה"ב, עד יותר מ-3800 מ"מ גשם לשנה, מרביתם בחורף. הממוצע לעונה זו הוא 4 מעלות, אך בקיץ יבש והטמפרטורות מגיעות ל-33 מעלות.

בחוף המערבי יש אקלים ים תיכוני. עונת הגשמים היא בחודשים נובמבר-מרץ. בערבים קריר בצפון, ובהרים יש שלגי חורף. בקיץ חם ויבש עד כדי סכנה של שריפות יער.

דמוגרפיה

האוכלוסיה נאמדה ב-327 מיליון נפש ב2018 והיא השלישית בגדולה בעולם לאחר סין והודו. 308 מליון נפש נמנו במפקד האוכלוסין הרשמי האחרון, שנערך ב2010. ביולי 2018 הוערך גידול האוכלוסיה ב0.6% בשנה. חלקו נובע מריבוי טבעי וחלקו מהגירה. גידול האוכלוסייה נמוך בהשוואה עולמית ולשיעורו בעבר, אך גבוה יחסית למרבית מדינות המערב.

האוכלוסייה מגוונת מבחינה אתנית, דתית, תרבותית ולשונית. מפקד האוכלוסין של ארה"ב מגדיר חתכי אוכלוסייה לפי גזע בהסתמך על הצהרתם העצמית. על פי אומדניו והגדרותיו, נכון ל2018 הקבוצה הגזעית הגדולה ביותר הייתה הלבנים, שמנו 76.6%, אחריהם השחורים , שמנו 13.4%, האסייאתים (5.8%) , אמריקאים ילידים (1.3%) וילידי האוקיינוס השקט  (0.2) 2.7% מהתושבים השתייכו לשני גזעים או יותר.

צבא וביטחון

ארה"ב נחשבת למעצמה הצבאית החזקה בעולם. תקציב מחלקת ההגנה האמריקאית כ-824.7 מיליארד דולר בסך הכול לשבת 2018 , כ-45% מתקציבה של ארה"ב לשנה זו.

הכוחות של ארה"ב מורכבים מ-5 זרועות:

צבא ארה"ב – צבע היבשה, הכוח היבשתי העיקרי.

חיל הים.

חיל האוויר.

חיל הנחתים – חיל רגלים מובחר.

משמר החופים – אחראי לשמירה על הגבולות הימיים.

בכוחות השונים משרתים כ-1.4 מליון חיילים בשירות סדיר, בנוסף ישנם 1.4 חיילי מילואים. הכוחות כפופים למחלקת ההגנה, ומפקדם העליון הוא נשיא ארה"ב. הגיוס לכוחות הצבא הוא גיוס התנדבותי. במטה הכללי של הכוחות חברים יו"ר, סגן יו"ר, וארבעת מפקדי כוחות הצבא, חיל הים, חיל האוויר, וחיל הנחתים.

קרדיט – ויקיפדיה