מידע כללי על ארה"ב

מידע כללי על ארה"ב

מידע כללי על ארה"ב

ארה"ב היא פדרציה ורפובליקה-חוקתית המורכבת מ-50 מדינות וממחוז פדרלי. המדינה שוכנת ברובה במרכז יבשת אמריקה הצפונית, שבה נמצאות 48 מהמדינות וכן מחוז קולומביה שבו נמצאת העיר ווישינגטון, בירת המדינה. ארה"ב גובלת בקנדה בצפון ובמקסיקו בדרום. מדינת אלסקה שוכנת בצפון-מערב הישבת, קנדה מזרחית לה ורוסיה נמצאת בצד מערב, מעבר למיצר ברינג. המדינה ה-50 היא הוואי השוכנת באוקיינוס השקט.

פוליטיקה וממשל

ארה"ב היא דמוקרטיה נשיאותית פדרלית, שתמנהלת על פי חוקה שהתקבלה בשנת 1789. הנשיא נבחר בבחירות כלליות, בשיטה סבוכה שבה האזרחים בכל מדינה מצביעים לנציגי המדינה בחבר האלקטורים. הקונגרס האמריקאי הוא הרשות המחוקקת והוא מורכב משני בתים שחבריהם נבחרים בבחירות אישיות. בית הנבחרים שבו לכל מדינה יש ייצוג פרופורציונלי לאוכלוסייתה, והסנאט שבו כל מדינה מקבלת ייצוג של שני סנטורים.

משנבחר הנשיא, ועד סוף תקופת כהונתו, הוא אינו זקוק לאמון מצד רוב הקונגרס. אמנם הקונגרס רשאי להעבירו מכהונתו על ידי תהליך מיוחד של העמדה לדין על ייסוד האשמה בבגידה, קבלת שוחד, או פשעים ועבירות חמורות אחרות, אך עד היום לא הועבר אף נשיא אחד של ארה"ב מכהונתו. הנשיא ה-17 אנדרו ג'ונסון, היה הכי קרוב.

סמכויות הנשיא רחבות מאוד ומתפשטות על כל תחום הרשות המבצעת. בארה"ב אין ממשלה לפי המתכונת המקובלת, רוצה לומר גוף קיבוצי של שרים, אשר מחליט ברו